Pečetění fisur

Jak předejít vzniku zubního kazu u dětí?

  • Choďte na preventivní prohlídky a dentální hygienu
  • Čistěte mléčné zuby pravidelně a důkladně
  • Zařazujte sladkosti do dětského jídelníčku výjimečně a v minimálním množství
  • Naší klinice nabízíme také pečetění fisur – moderní preventivní postup, který chrání žvýkací plochy zubů před zubním kazem. Spočívá v zapečetění zubních jamek speciálními materiály, díky kterým se vytvoří bariéra, která zub chrání před zbytky jídla a bakteriemi.

Pečetění je bezbolestný zákrok, který si zachovává svůj účinek po několik let. Nejvhodnější je pro děti a dospívající, ale v některých případech jej lze doporučit i dospělým pacientům.

Naše klinika používá k pečetění fisur moderní dentální materiály tzv. sealanty, s vysokou úrovní ochrany a trvanlivosti. Standardní životnost pečetění je 5 let.

Zákrok netrvá déle než 60 minut a nevyžaduje žádnou další přípravu ani zvláštní péči po zákroku.

Kdo je vhodným kandidátem?

  • slabá sklovina mléčných zubů (tenká a porézní dětská sklovina je snadno vystavena působení agresivních potravin a mikroorganismů);
  • chronická nechuť dítěte k čištění zubů (používání sealantů a remineralizačních látek částečně kompenzuje špatnou ústní hygienu);
  • potíže při čištění zubů;
  • nedozrálé fisury;
  • první příznaky zubního kazu v jamkách fisur;
  • prevence zubního kazu před nasazením rovnátek.

Pečetění fisur je preventivní opatření. Hlavní indikací je genetická predispozice ke vzniku zubního kazu. Základním předpokladem je přítomnost zcela nebo relativně zdravých zubů.

Provedení zákroku bude zamítnuto v případě, že:

  • Je diagnostikován aktivní zubní kaz (střední až hluboký);
  • celkový stav zubů a ústních tkání je špatný (parodontóza, zubní kámen a eroze musí být předem ošetřeny); 
  • zub ještě není zcela prořezaný;
  • fisury zůstávají čisté, nepoškozené a silně mineralizované i více než 4 roky po prořezání;
  • jamky jsou příliš široké a nedokážou udržet sealant na povrchu skloviny.

Jak probíhá proces pečetění fisur?

Před zahájením pečetění provede zubní lékař kompletní vyšetření ústní dutiny, aby zhodnotil celkový stav zubů a jejich strukturální charakteristiky, jako jsou stáří, tloušťka skloviny, hloubka fisur, šířka fisur, přítomnost/nepřítomnost/intenzita kazivého procesu. Teprve poté bude rozhodnuto o zapečetění, přičemž bude zvolena invazivní nebo neinvazivní metoda.

  • Invazivní metoda pečetění fisur

    Invazivní metodu lze použít k odstranění prvních příznaků kazivosti fisur (ztmavnutí skloviny), ale nejčastěji se používá ke změně struktury fisur. Zákrok se provádí pouze u stálých zubů.

    Příliš úzké a tenké jamky uzavřeného typu nelze řádně vyčistit a kvalitně zapečetit bez rizika vzniku kazu pod naneseným sealantem. Aby se tomu předešlo, fisury se předem zvětší.

    Invazivní pečetění fisur může být nepříjemné (zejména pro osoby s tenkou a citlivou sklovinou), proto zubaři před ošetřením podávají lokální anestetika.

    UPOZORNĚNÍ: Pokud se při otevření fisury zjistí, že kazivý proces už zasáhl i dentin, místo sealantu (nebo společně s ním) se aplikuje zubní výplň.

  • Neinvazivní metoda pečetění fisur

    Tento přístup se osvědčil při léčbě otevřených fisur. V tomto případě si je zubní lékař jistý, že na zubech neprobíhá žádný kazivý proces (fisury jsou jasně viditelné) a není nutné žádné další otevírání.

    Postup je podobný invazivní metodě, s výjimkou fáze mikropreparace (zde musí být fisury dostatečně otevřené, aby mohly být plně ošetřeny adhezivy a sealantem).

    Neinvazivní pečetění fisur je zcela bezbolestné a nevyžaduje anestezii.

    INFORMACE: Bez ohledu na věk pacienta a typ pečetění (invazivní, neinvazivní) může být zákrok doprovázen remineralizací a fluoridací zubů. Komplexní posilující přístup umožňuje vybudovat spolehlivou ochranu zubu před zubními kazy a vyhnout se děsivému a nákladnému ošetření.

    UPOZORNĚNÍ: Každý zub je posuzován individuálně. Zubní lékař se může rozhodnout provést selektivní pečetění (1–2 zuby).

Fáze pečetění fisur

  • Vyčištění povrchu zubu – ze zubu se odstraní plak a částečky potravy a ošetří se antiseptickým prostředkem. Poté se povrch zubu vysuší teplým vzduchem.
  • Zub se obskládá válečky, které jej chrání před slinami. Na sklovinu se aplikuje speciální látka, kyselina, která vytvoří dobrou vazbu mezi povrchem zubu a polymerem. Kyselina se poté opláchne, chrup se vysuší, opláchne destilovanou vodou a znovu vystaví teplému vzduchu.
  • Nanese se sealant. Na fisury se nalije tekutý sealant. Vzniklá vrstva se usuší pod lampou, čímž dochází k její polymerizaci.

Cena procedury – 480 Kč za jeden zub

  • Co jsou to fisury?

    Fisury jsou vícesměrné rýhy a jamky na žvýkací ploše zubu. Dohromady tvoří jakési „struhadlo“, díky kterému se potrava v ústech správně rozmělní. Příliš úzké a hluboké jamky jsou však rájem pro zubní kazy. Jsou špatně přístupné jak pro mechanické čištění, tak pro chemické výplachy úst. Při takto komplikované ústní hygieně pak můžou v zubech uvíznout částečky potravy a v těžko přístupných fisurách se začnou množit bakterie. Což vede ke vzniku zubního kazu.

  • V jakém věku se používá tato procedura u děti?

    Pečetění fisur je nejvhodnější provádět v dětském věku, kdy je sklovina nejzranitelnější vůči agresivnímu okolí a bakteriálním infekcím. Tato technika se nejčastěji používá u stálých molárů a premolárů, které se prořezávají ve věku 7–13 let. V případě mléčných zubů je pečetění žvýkacích ploch méně časté. Rodiče své jednání ospravedlňují tím, že dětské zuby “stejně vypadnou”. Statistiky však ukazují, že neošetřený kaz na mléčných stoličkách má negativní vliv na stálé zuby. Vzhledem k tomu, že pečetění zubů u dětí je poměrně cenově dostupné, je lepší vynaložit prostředky na prevenci než na nákladné a psychicky traumatizující ošetření zubního kazu.

    INFORMACE: Pečetění fisur u mléčných zubů lze provést pomocí barevných sealantů. Taková veselá “ozdoba” dělá dětem radost a umožňuje včas odhalit ztenčení/ztrátu v pečetěné oblasti.

  • Jak probíhá proces pečetění fisur?
    • Vyčištění povrchu zubu – ze zubu se odstraní plak a částečky potravy a ošetří se antiseptickým prostředkem. Poté se povrch zubu vysuší teplým vzduchem.
    • Zub se obskládá válečky, které jej chrání před slinami. Na sklovinu se aplikuje speciální látka, kyselina, která vytvoří dobrou vazbu mezi povrchem zubu a polymerem. Kyselina se poté opláchne, chrup se vysuší, opláchne destilovanou vodou a znovu vystaví teplému vzduchu.
    • Nanese se sealant. Na fisury se nalije tekutý sealant. Vzniklá vrstva se usuší pod lampou, čímž dochází k její polymerizaci.
  • Kolik zubů je třeba zapečetit?

    Měly by být zapečetěny všechny premoláry (třenové zuby) i moláry (stoličky). Tím se sníží pravděpodobnost vzniku kazu o 90 % a vytvoří se dodatečná ochrana povrchu žvýkacího ústrojí. V mimořádných případech lze zapečetit fisuru pouze na jednotlivém zubu.

  • Bude to bolet?

    Zákrok trvá krátce, přibližně 40 minut a je zcela bezbolestný.

  • Provádí se pečetění fisur i u dospělých?

    Ano. Dříve se mělo za to, že pečetění má smysl pouze v prvních dnech po prořezání zubu a že po konečném dozrání skloviny není pečetění nutné. Moderní stomatologie však prokázala, že pečetění fisur u dospělých je stejně účinné, zejména v případech špatné mineralizace zubů a složitých tvarů fisur.

  • Jaké materiály se při pečetění používají?

    Základní materiál, který se používá, se nazývá sealant. Je to řídká tekutá hmota na bázi methakrylátu a polyuretanu. Jeho druhy se liší složením, odolností proti oděru a průhledností. Průhledné sealanty jsou na zubu téměř neviditelné, proto je velmi obtížné sledovat jejich opotřebení. Zároveň však umožňují těsné přilnutí k rozložení fisur a eliminují tak sebemenší možnost neočekávaného vzniku kazu pod vrstvou materiálu.

    Neprůhledné sealanty mají podobnou barvu jako sklovina, díky tomu nejsou odstínově výrazné. Jejich textura sice neumožňuje sledovat stav fisur, umožňuje však posoudit rychlost ztenčování samotného materiálu.

    Důležitý je také způsob vytvrzování materiálu. Stomatologie má k dispozici širokou škálu světlem vytvrzujících a samovytvrzujících sealantů.

  • Kdo pečetění fisur nepotřebuje?

    Pečetění fisur není povinný zákrok. Pokud pacient navštěvuje dentální hygienistku dvakrát ročně a jamky na žvýkací ploše jsou dostatečně široké na to, aby bylo možné je správně vyčistit, není pečetění nutné.

  • Jak dlouho vydrží pečetění fisur?

    Udávaná životnost pečetění fisur je 5 let. Zuby, které byly zapečetěny, nevyžadují žádnou zvláštní péči, hygiena se provádí podle standardních pravidel. Jestli však budeme soudit podle praktických zkušeností, účinnost léčby trvá většinou po dobu až 10 nebo dokonce 30 let.

    Postupem času se samozřejmě vrstva začne ztenčovat a mizet, takže pravidelné návštěvy u zubaře jsou nezbytné.

  • Je to bezpečné?

    Pečetění fisur je pro zdraví zubů zcela bezpečné. Neovlivňuje kvalitu skusu, nebrání formování a růstu dětských zubů a fisury zapečetěné sealantem lze snadněji vyčistit. Je však třeba mít na paměti, že dobré zapečetění může provést pouze zkušený a vysoce kvalifikovaný zubní lékař. V opačném případě by taková profylaxe mohla vést ke vzniku skrytého zubního kazu.

Dentální hygiena – Ceník

Dentální hygiena
Dentální hygiena – Vstupní1.700 Kč
Dentální hygiena – dítě do 15 let1.000 Kč
Dentální hygiena – kontrola1.300 – 1.500 Kč
Bělení zubů
Domácí bělení zubů – obě čelisti4.500 Kč
Ordinační bělení7.900 Kč
Pečetění fisur
Pečetění fisur – jeden zub480 Kč