Ošetření zubního kazu

kaz

Estetické „bílé“ fotokompozitní, skloionomerní výplně

Cena ošetření

  • od 1200 Kč

Službu poskytuje

  • KATEŘINA MUDŽÍKOVA
  • ANDRII MANDRO
J

Jedná se o získaný defekt tvrdé zubní tkáně, který byl lidstvu znám již v době kamenné. S rozvojem civilizace a se změnami stravy, které přicházely během vývoje, jeho výskyt stále stoupal. Významnou roli zde sehrál přechod od hrubozrnné stravy s vyšším obsahem vlákniny k stravě chemicky a mechanicky upravované.

Na vzniku zubního kazu se podílí celá řada příčin. Základní vyvolávající příčinou je zubní plak. Jedná se o měkký povlak, který se usazuje v místech špatně přístupných tzv. samoočišťování zubů, ke kterému dochází při žvýkání tužší stravy. Taková místa jsou především krčky zubů, jamky a rýhy na korunkách a mezizubní prostory. Množství zubního plaku je u každého pacienta jiné, souvisí nejen s jeho ústní hygienou, ale také se složením stravy. Plak není podkladem pouze zubního kazu, ale též vývoje paradentózy.

Z čeho se plak skládá? Plak obsahuje velké množství bakterií a bakteriálních produktů usazených ve slinném základu. Relativně dobře lne k zubnímu povrchu a čím delší dobu se na zubu vyskytuje, tím více je škodný a hovoříme o jeho vyzrálosti.

Kromě zubního plaku se na vzniku kazu podílí také genetické predispozice (tvar a postavení zubů, kvalita tvrdých tkání zubů, stravovací návyky), jakost a množství sliny, pohlaví, věk a civilizační faktory (strava, hygiena).

Významnou roli hraje slina. Ta ochraňuje zuby jednak mechanicky, ale také chemicky. Omývá a očišťuje povrch zubu a svým chemickým působením snižuje rozpustnost skloviny. U nemocných, kteří jsou postiženi sníženou tvorbou sliny (hyposialie až asialie), je výskyt kazu nesrovnatelně vysoký oproti zdravé populaci.

Rizikové faktory zubního kazu

Nejdůležitějším rizikovým faktorem je špatná (nesprávná a nepravidelná) ústní hygiena.
Dále častý příjem jednoduchých cukrů (sladkosti), pití kyselých a sladkých nápojů, snížená tvorba slin a zvýšená kazivost zubů v rodině nebo zánětlivé postižení jícnu (refluxní choroba jícnu), kdy se kyselé složky žaludeční šťávy dostávají během spánku do dutiny ústní (tj.regurgitace), narušují tak struktury zubu a umožňují snazší vznik kazu.
Jako rizikový faktor pokládáme i věk, kdy se mění složení stravy a množství produkovaných slin, stejně tak tomu je i v těhotenství, kdy vlivem hormonů se mění složení slin a pravděpodobně se těhotná žena i jinak stravuje.

Prevence zubního kazu

Prevence je zaměřena především proti vyvolávajícím faktorům – zubnímu plaku a sacharidům. Zubnímu kazu se nejlépe předchází správnou a pravidelnou zubní hygienou, úpravou stravy a použitím fluoridu ke zvýšení odolnosti zubní tkáně.

Léčba zubního kazu probíhá vrtáním či zbroušením zasaženého zubu. Díky lokální anestezii je již zcela bezbolestná. Výplň zubu záleží na volbě pacienta. Možností je dnes mnoho, od stříbrného amalgámu, přes kompozitní pryskyřice až po skloionomerní cementy.

Naše kontakty

Zubní ordinace Dental Heart

Kontaktujte nás

+420 702 068 668

info@dentalheart.cz

Adresa

Vojtěšská 217,

Neratovice, 277 11

Sledujte nás

Start typing and press Enter to search