Ošetření zubního kazu

Začít řešit zubní kaz je třeba již od prvních příznaků tohoto onemocnění, což je výskyt bílých skvrnek, nebo bolestivé pocity z chemických a teplotních podnětů. Postižená oblast se s časem pouze zvětšuje, ovlivňuje nejen sklovinu, ale také dentin, přechází do dřeně a dochází k rozvoji velmi nepříjemné komplikace – pulpitidy. Je velmi důležité, aby toto onemocnění bylo diagnostikování už v rané fázi, díky tomu se zabrání velkému poškození zubů.

Existují čtyři stadia vývoje zubního kazu:

  • počáteční
  • povrchové
  • střední
  • hloubkové

První stadium – počáteční

V této fázi lze vznik zubního kazu stále ještě zvrátit pomocí správné péče, o které byste se měli poradit se svým zubním lékařem. Jde například o používání správné techniky čištění, používání zubní pasty s obsahem fluoridu a aplikaci cílené fluoridové kúry.

Druhé stadium – povrchové

V tomto stadiu vývoje se odstraní poškozená tkáň, provede se antibakteriální léčba a defekt skloviny se obnoví pomocí moderních materiálů.

Třetí stadium – střední

Jedná se už o poměrně závažné stadium, které postihuje dentin. Léčba kazu spočívá také v odstranění poškozených tkání a vyplnění dutiny. Při zaznamenání bolesti používáme kvalitní anestezii. Nemusíte se ničeho obávat, nebudete cítit vůbec nic.

Čtvrté stadium – hloubkové 

Tato fáze, při absenci správné léčby, přechází v pulpitidu neboli zánět zubní dřeně. V této fázi se nejčastěji přistupuje k ošetření kořenových kanálů.

Zubní kazy – ceník

Lokální injekční anestezieHrazeno ZP
Estetická fotokompozitní výplň minimální rozsah (krček)1.500 Kč
Estetická fotokompozitní výplň malý rozsah2.200 Kč
Estetická fotokompozitní výplň střední rozsah2.700 Kč
Estetická fotokompozitní výplň velký rozsah3.200 Kč
Estetická fotokompozitní výplň maximální rozsah (dostavba)3.500 Kč