Preventivní prohlídka

Komplexní vyšetření a preventivní prohlídky včetně rentgenových snímků je nedílnou součástí péče o naše zdraví. Přestože nepociťujete potíže, neznamená to, že jsou vaše zuby, dásně či kost zcela zdravé. Docházením na pravidelné preventivní prohlídky budete mít své zdraví pevně pod kontrolou. Případné onemocnění tak lze řešit v počínajících stádiích, kdy je léčba jednodušší a také časově i finančně méně náročná.

Prohlídka by měla být co nejkomplexnější. Samotnému vyšetření předchází tzv. anamnéza, čili zjištění informací o zdravotním stavu klienta. Zjišťují se celková onemocnění současná i minulá, užívání léků a zejména pak případné obtíže pociťované v dutině ústní. Následuje kontrola celkového vzhledu pacienta, díky němuž může zubní lékař najít příznaky onemocnění v ústech i na obličeji.

Hlavním bodem preventivní prohlídky je kontrola stavu ústní dutiny pacienta. Lékař zhodnotí stav ústní sliznice a slinných žláz, množství slin, povrch jazyka, stav blízkých lymfatických uzlin či způsob otevírání úst. Důležitou součástí preventivní prohlídky je také vyšetření dásní, jejich krvácivosti a případného ústupu kosti. Poté jsou na řadě samotné zuby. Na pohled lékař zhodnotí pigment a zubní kámen, který buď hned odstraní, nebo, v případě jeho masivnějšího rozšíření, doporučí navštívit profesionální dentální hygienistku. Dále pak zkontroluje přítomnost kazů, citlivých krčků, stav starších výplní a protetických prací, popřípadě implantátů.

Důležitou součástí preventivní prohlídky je také zhotovení skusových rentgenových snímků tzv. „bite-wing“, znázorňujících korunky zubů v zadní části chrupu. Snímky (pravý a levý) pomáhají odhalit případné mezizubní kazy, zubní kámen nebo ústup kosti při parodontitidě. Obvykle se zhotovují jednou za rok, není zapotřebí je tedy dělat při každé preventivní prohlídce.

Užitečným pomocníkem při detekci dalších potíží se zuby je také panoramatický snímek (tzv. OPG čili ortopantomogram), který se využívá především u pacientů, které vidíme poprvé a opakuje se přibližně každou čtvrtou preventivní návštěvu. Získáme tak přehled o celkovém stavu chrupu klienta, jelikož zde vidíme mrtvé zuby, třetí moláry (známé jako „osmičky“), ale můžeme na něm také odhalit různé cysty či nádory v kosti. Rentgen, jako součást zubní prohlídky, tedy slouží i jako onkologická prevence.