Preventivní prohlídka

Komplexní vyšetření a preventivní prohlídky včetně rentgenových snímků je nedílnou součástí péče o naše zdraví. Přestože nepociťujete potíže, neznamená to, že jsou vaše zuby, dásně či kost zcela zdravé. Docházením na pravidelné preventivní prohlídky budete mít své zdraví pevně pod kontrolou. Případné onemocnění tak lze řešit v počínajících stádiích, kdy je léčba jednodušší a také časově i finančně méně náročná.

Prohlídka by měla být co nejkomplexnější. Samotnému vyšetření předchází tzv. anamnéza, čili zjištění informací o zdravotním stavu klienta. Zjišťují se celková onemocnění současná i minulá, užívání léků a zejména pak případné obtíže pociťované v dutině ústní. Následuje kontrola celkového vzhledu pacienta, díky němuž může zubní lékař najít příznaky onemocnění v ústech i na obličeji.

Hlavním bodem preventivní prohlídky je kontrola stavu ústní dutiny pacienta. Lékař zhodnotí stav ústní sliznice a slinných žláz, množství slin, povrch jazyka, stav blízkých lymfatických uzlin či způsob otevírání úst. Důležitou součástí preventivní prohlídky je také vyšetření dásní, jejich krvácivosti a případného ústupu kosti. Poté jsou na řadě samotné zuby. Na pohled lékař zhodnotí pigment a zubní kámen, který buď hned odstraní, nebo, v případě jeho masivnějšího rozšíření, doporučí navštívit profesionální dentální hygienistku. Dále pak zkontroluje přítomnost kazů, citlivých krčků, stav starších výplní a protetických prací, popřípadě implantátů.

Důležitou součástí preventivní prohlídky je také zhotovení skusových rentgenových snímků tzv. „bite-wing“, znázorňujících korunky zubů v zadní části chrupu. Snímky (pravý a levý) pomáhají odhalit případné mezizubní kazy, zubní kámen nebo ústup kosti při parodontitidě. Obvykle se zhotovují jednou za rok, není zapotřebí je tedy dělat při každé preventivní prohlídce.

Užitečným pomocníkem při detekci dalších potíží se zuby je také panoramatický snímek (tzv. OPG čili ortopantomogram), který se využívá především u pacientů, které vidíme poprvé a opakuje se přibližně každou čtvrtou preventivní návštěvu. Získáme tak přehled o celkovém stavu chrupu klienta, jelikož zde vidíme mrtvé zuby, třetí moláry (známé jako „osmičky“), ale můžeme na něm také odhalit různé cysty či nádory v kosti. Rentgen, jako součást zubní prohlídky, tedy slouží i jako onkologická prevence.

Od 01. 05. 2023  bude preventivní prohlídka naší kliniky bude prováděna doktorem preventologem. Tento odborník se specializuje na prevenci a ochranu zdraví zubů. Jeho hlavním úkolem je nejen odhalovat a řešit problémy se zuby, ale také pomáhat pacientům udržovat zdravé zuby a dásně. Preventivní prohlídky jsou nezbytné pro to, aby doktor mohl odhalit problémy v raném stadiu a předejít tak závažnějším komplikacím. Pravidelné návštěvy u doktora-preventologa tak mohou pomoci udržet zuby zdravé a funkční po celý život. Pokud během prohlídky budou zjištěny nějaké problémy, preventolog  nabídne vám možnosti řešení a pokud bude potřeba, objedná vás na výkon k vašemu ošetřujícímu lékaři. Nemusíte se však bát, váš ošetřující lékař zůstává stejný.

Výhody preventivních prohlídek preventologem:

  1. Dostatek času na důkladné vyšetření: Preventolog bude mít dostatek času na prohlídku a vyhodnocení stavu pacienta.
  2. Větší důraz na prevenci: Tím, že se na klinice zaměří na preventivní prohlídky a předcházení zubních problémů, mohou pacienti snížit riziko vzniku zubních onemocnění.
  3. Využití moderní technologie: Využití moderního softwaru na analýzu OPG snímků pomocí umělé inteligence může poskytnout přesnější a podrobnější diagnostické zprávy o stavu zubů a dásní.
  4. Snížení rizika diagnostických chyb: Použití umělé inteligence při analýze RTG snímků může minimalizovat lidský faktor a snížit riziko diagnostických chyb.
  5. Rychlejší přístup k ošetření: Objednání na ošetření k ošetřujícímu lékaři, pokud jsou zjištěny nějaké problémy, může pomoci pacientům získat rychlejší přístup k ošetření a minimalizovat možné komplikace.
  6. Časová dostupnost: Preventolog bude mít pružnější ordinační dobu, což znamená, že bude schopen se lépe přizpůsobit potřebám pacientů. To znamená, že bude moci nabízet prohlídky v různých časech dne, včetně odpoledních a večerních hodin.

Rádi bychom vysvětlili, proč i přes naše smlouvy se zdravotními pojišťovnami pacienti musí doplácet za “preventivní prohlídku”. Chceme ale zdůraznit, že preventivní prohlídka v rozsahu stanoveném ZP stále zůstává hrazena zdravotní pojišťovnou. Nicméně, standardy preventivní prohlídky stanovené zdravotními pojišťovnami neumožňují takovou úroveň péče, jakou bychom si přáli poskytovat našim pacientům. Proto jsme se rozhodli přidat další nadstandardní výkon jako vyšetření preventologem, který bude spojen s každoroční preventivní prohlídkou a bude hrazen přímo pacienty. Jsme naprosto přesvědčeni, že je mnohem rozumnější investovat menší finanční prostředky do pravidelné preventivní prohlídky, než riskovat problémy s zuby v budoucnosti a následně řešit jejich nákladné ošetření. Věříme, že naše nabídka vyšetření preventologem spojená s každoroční preventivní prohlídkou za příznivou cenu je vynikající investicí do vašeho zdraví. Samozřejmě, že pro děti do 18 let, důchodce a bezzubé pacienty zůstává celá služba zdarma. 

Věříme, že tato nová nabídka nadstandardních preventivních výkonů, v souladu s moderními standardy stomatologie, bude vycházet vstříc potřebám a očekáváním většiny našich pacientů.