Zubní sklovina v nebezpečí: Jaké návyky poškozují Vaše zuby?

Zubní sklovina je jedna z nejtvrdších tkání v lidském těle. Vlivem každodenní zátěže se však postupně opotřebovává, a to vede ke zvýšení rizika vzniku zubního kazu. Tento proces urychluje řada špatných návyků.

Citrusy

Citrusové plody obsahují organické kyseliny. Jedna z hlavních složek zubní skloviny je minerál hydroxyapatit, který je při narušení kyselé rovnováhy ničen. Podle míry škodlivosti jsou na prvních místech limetka a citron. Abyste minimalizovali škodlivé účinky, vždy si po konzumaci těchto citrusů vypláchněte ústa čistou vodou. Stejně tak postupujte před čištěním zubů.

Kouření

Kouření vede k celé řadě stomatologických problémů. Tabákový kouř obsahuje nikotin, kyanovodík, dehet a metan. Když se tyto škodlivé látky zahřejí na vysokou teplotu a dostanou se do dutiny ústní, poškozují zubní sklovinu, vedou k odumírání přirozených bakterií, narušují krevní oběh a poškozují sliznici. Následkem tohoto zlozvyku je žloutnutí zubů, parodontóza, zánět zubů a zánět dásní.

Sladkosti

Sladkosti obsahují sacharidy, které spolupůsobí s bakteriemi, které jsou v dutině ústní. V důsledku toho se tvoří kyselina, která poškozuje zubní sklovinu. Čím déle jsou sladkosti v ústech, tím více škodí. Prvenství v poškozování zubní skloviny drží karamely, gumoví medvídci, bonbony a lízátka.

Používání zubů k nesprávnému účelu

Zlozvyky, jako je překusování nitě, otevírání plastového víčka pomocí zubů nebo pokusy o rozlousknutí ořechů, často pramení z dětství. Tyto špatné návyky však vedou k mikrotrhlinám ve sklovině, vytvoření nesprávného skusu, nebo dokonce ke zlomení zubu. Špatný je také zvyk držet cizí předměty pomocí úst, zatímco máme plné ruce. Ten vede k riziku vniknutí bakterií do dutiny ústní.

Pokud zaznamenáte známky poškození zubní skloviny, jako je zvýšená citlivost, změna barvy zubů, praskliny nebo odštěpky, návštěvu zubaře neodkládejte! Váš dentalheart.cz