Dentální hygiena

Dentální hygiena včetně air-flow (60 minut)

 • odstranění zubního kamene
 • depurace – leštění
 • airflow – odstranění pigmentací
 • kalibrace mezizubních kartáčků
 • instruktáž ústní hygieny
1500 Kč

Službu poskytuje

 • PETRA BLAŽKOVÁ
D

Dentální hygiena, bělení, air flow (pískování odstraňující pigmenty na zubech).
Hlavní činností při první návštěvě je odborné vyšetření stavu chrupu a dásní pacienta, včetně detekce plaku, množství zubního kamene a stanovení indexů vypovídajících o úrovni zdraví a vaší péče. Součástí je následná pečlivá instruktáž a nácvik nejvhodnějšího způsobu čištění včetně doporučení pomůcek, které jsou skutečně účinné a nepoškozují vaše zuby a dásně. I to se totiž může nesprávným používáním nevhodných pomůcek stát.

Dentální hygienistka vám standardními nástroji velmi šetrně a ohleduplně prohlédne zuby a dásně. Přesně vám popíše jejich stav i množství přítomného zubního plaku a kamene. V případě potřeby také zhotoví rentgenové snímky, na kterých lze zjistit skryté kazy při prohlídce těžko odhalitelné. Zubní plak navíc může v případě potřeby zviditelnit pomocí speciálního barviva. Stanoví pomocí speciální kalibrované parodontologické sondy tzv. indexy. Ty se používají za účelem orientačního zjištění onemocnění dásní a parodontu, úrovně ústní hygieny a dále k posouzení účinnosti terapie a motivaci.

Následně zjistí vaše návyky event. i zlozvyky při čištění a doporučí správnou techniku čištění pomocí vhodných pomůcek. Změří velikost vašich mezizubních prostor pomocí speciální k tomu účelu vyrobené sondy. Velmi důležité totiž je, abyste používali správný typ a velikost kartáčku – běžného i těch speciálních, například mezizubních. Jejich špatný rozměr může vaši snahu přivést vniveč a můžete si i uškodit. Barevné jsou interdentální kartáčky proto, aby se odlišila jejich velikost, která musí odpovídat mezerám mezi zuby. Malý kartáček totiž mezeru dokonale nevyčistí a velký se do ní nedostane. Přitom zbytky jídla a plak jsou hlavním důvodem vzniku kazů v mezizubních prostorách a běžným kartáčkem je není možné vyčistit ani při nejlepší snaze. Stejně se pro každého hodí jiná zubní nit. V případě potřeby a dle úrovně ústní hygieny a stavu dásní vám může doporučit i přípravky pro výplachy úst, které účinně likvidují bakterie zubního plaku. Tyto přípravky však nikdy nemohou nahradit dokonalé mechanické odstraňování plaku správnou technikou a pomůckami, ale mohou se stát v indikovaných případech vhodným doplňkem domácí péče o ústa a dásně.

Pokud jsou vaše dásně zdravé, tzv, parodontální kapsy (choboty) nejsou hlubší než 2 mm a dásně nekrvácejí, je na závěr obvykle doporučeno a provedeno preventivní čištění dentálního plaku a zubního kamene nad dásní s nástrojem zvaným kyreta nebo ultrazvukem, odstranění povrchových pigmentací kalíškem nebo pískovačem. Další pravidelná návštěva u dentální hygienistky by v těchto případech měla následovat s odstupem 6-9 měsíců. Pravidelná návštěva u dentální hygienistky trvá přibližně 45-60 minut podle počtu zubů.

Pokud ale jsou dásně postižené zánětem nebo se dokonce zjistí počínající, střední či pokročilý typ parodontitidy (úbytek kosti zubních lůžek, parodontální kapsy (choboty) jsou hlubší více než 3 mm, dásně krvácejí, může být přítomna i viklavost zubů a odhalené krčky), je obvykle doporučenou terapií více návštěv pro omezení zhoršujícího se stavu. V tomto stádiu už máte pod dásní zubní povlak a zubní kámen, které není možné odstranit domácí péčí. K terapii jsou používané stejné nástroje, ale čištění vyžaduje delší dobu a více času. Nejdůležitější je pravidelné odstraňování zubního kamene a to jak kamene usazeného nad dásní, tak kamene usazeného pod okrajem dásně, který je sice na první pohled neviditelný, ale pro zub mnohem nebezpečnější.

Terapie se provádí pouze v jednotlivých částech úst a každá část může trvat 45-60 minut.

Návštěvy u zubní hygienistky nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění, návštěva vás přijde na 600-1500,-Kč dle ordinace a prováděných služeb, ale jsou to peníze velmi dobře investované. Skutečně kvalitní léčba zhoubných následků zubního kazu, zánětu dásní a parodontózy totiž dnes již také zdravotními pojišťovnami hrazena není a ceny jsou mnohonásobně vyšší než prevence či včasné léčba v podobě péče dentální hygienistky.

Další výkony: profesionální čištění, fluoridace, bělení, zubní šperky

Kromě výše popsané činnosti, která je hlavní náplní práce dentální hygienistky, je možné se domluvit na dalších, často již více estetických výkonech, ke kterým je hygienistka kvalifikovaná. K těm patří profesionální čištění zubů a odstranění nevzhledných pigmentací např. pomocí techniky air-flow (pískovač) zubů, bělení zubů či aplikaci zubních šperků. Zubní hygienistka vám také může pomoci s problémem citlivých zubních krčků nebo doporučit a provést pečetění fisur jako prevenci vzniku zubního kazu a lokální fluoridaci zubů u dětí i dospělých pomocí speciálního gelu, který zvýší odolnost skloviny vašich zubů, provést pečetění fisur a úpravu tvaru výplní či jejich vyleštění.

 • odstranění zubního kamene
 • depurace – leštění
 • airflow – odstranění pigmentací
 • kalibrace mezizubních kartáčků
 • instruktáž ústní hygieny

Naše kontakty

Zubní ordinace Dental Heart

Kontaktujte nás

+420 702 068 668

info@dentalheart.cz

Adresa

Vojtěšská 217,

Neratovice, 277 11

Sledujte nás

Start typing and press Enter to search